Yazarlar

VİJDANSIZLAR!!!

Rabbimiz, Kur’ân-ı Kerîm’de Enam Suresi 36. Ayette Allah, “Yeryüzünde yürüyen bütün hayvanlar ve kanatlarıyla uçan bütün kuşlar da ancak sizin gibi birer ümmettir” buyuruyor. Kainaat yaratıldığında yüce ALLAH biz insanlarla beraber..

VİJDANSIZLAR!!!

Rabbimiz, Kur’ân-ı Kerîm’de Enam Suresi 36. Ayette Allah, “Yeryüzünde yürüyen bütün hayvanlar ve kanatlarıyla uçan bütün kuşlar da ancak sizin gibi birer ümmettir” buyuruyor.

Kainaat yaratıldığında yüce ALLAH biz insanlarla beraber çeşit çeşit hayvanları erkek ve dişi olarak yaratmıştır. Sokaklarda gezen kediler , köpeler, gökyüzünde uçan kuşlar yerin altında yaşayan sürüngen ve böcekler hepimiz birer ümmetiz .

Gelelim konumuza Ülkemizde o kadar hayvan sever insan var ki bir de  yıllardır görüyoruz hayvanlara eziyet etmeyi ve öldürmeyi görev edinmiş şahıslar var, insan diyemiyorum maalesef daha geçtiğimiz gün Konya’da yaşanan  Hayvan barınağında ki katliamı izleyince insan olduğumdan utandım vijdansız ve  karaktersizlerin bu hayvanlara yaptıklarını  içinde biraz insanlık olan yapmaz ama maalesef daha bu konuda kendini geliştirememiş şahıslar bulunuyor ve insanız diye geziyorlar aramızda,  merak etiğim bir konuda bu şahıslar kendi ailesinde eşine,  çocuğuna yada yakınlarına da eziyet ediyorlarmıdır ?

Onu artık bilemeyeceğiz umarım bu şekilde olmuyordur oluyorsa da rabbim eziyet edilen insanların yar ve yardımcısı olsun.

Bu üzücü olaydan sonra sosyal medyamız olsun, yazılı ve görsel basınımız olsun üzerine çok gidildi çeşitli tepkiler verildi ama şuna da eminim birkaç gün sonra unutulacaktır, bu yüzden bu tepkilerimizi sadece bu tür katliamlar dan sonra değil her daim göstermeliyiz ..ha birde şu var bu tepkilerimizi yaparken gerçekçi yapalım reklam ve buna benzer şeyler için tepkilerimizi öne çıkarmayalım ama maalesef bu şekilde olanlarda var.

Memleketimiz de, hayvan sever insanların oranı çok şükür ki yüksek, çevremde gördüğüm o kadar güzel olaylar var ki daha geçen yolda yürürken her bir uzaklıkta yol kenarlarına kedi ve köpek mamaları koymuş insanlar, kuşlar için bırakılmış yemler işte biz buyuz biz insanız , Yunus Emre ne demiş; ‘’Yaratılanı severiz Yaratandan ötürü’’.

Hayvan sevgisi çocukluktan başlar, biz anne ve babalar bu sevgiyi çocuklarımıza küçük yaşlarda aşılamalıyız ki ilerde hayvanlara karşı sevgisi olsun çünkü ben şunu biliyorum ‘’hayvan sever insanları da sever’’.  Rabbime her zaman şükür ederim çocuklarımın hepsinde hayvan sevgisi var, bu duygu bulunuyorsa içlerinde bu demek oluyor ki insanları da seviyor olmaları adına gayet memnunum ve gururluyum bir baba olarak ve buradan onların yüreklerinden kocaman öpüyorum.

Sizlere bir örnekte bir arkadaşımın evde beslemiş olduğu hayvanı hastalanıp ölmüştü, ama bu hastalık zamanın da tedavisi için neler yaptığını gayet çok iyi biliyorum, aylarca üzüntüsünden dolayı kendine gelememişti işte böyle insanlarda var Can Yücel in dediği aklıma geliyor  ‘’Ve karşındakine değer verdiğin kadar insansın’’ evet değer verirdi , harcamış olduğu masraf umurun da değildi, tıpkı onun çocuğu gibiydi, yolun daima açık olsun yüreği güzel insan.

Bir örnekte emekli olmadan önce işe giderken kendi arabasının kenarında bir genç dolanıyordu hayırdır delikanlı dedim bir durum mu var oda yok abi arabayı çalıştıracamda hareket etmeden arabanın altına bakıyordum kış günü olduğundan kedi, köpek araba altına,lastik arasına, motor kısmına girip ısınırlar kontrol ediyordum dedi ve kendisine orada teşekkür ettim duyarlığında dolayı.

Birde hayvanlarla herhangi bir bağlantısı olmayan evinde beslemeyen ama ben sokakta severim diyen insanlar var onlara da saygı duyarım sonuçta zarar vermeyen insanlar bunlarda.

ve yazımı şöyle bağlıyorum , çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek adına, hayvanlarımızı sevmeli ve korumalıyız.

Bir başka yazımızda buluşmak üzere hoşçakalın dostça kalın…

Yaşar DALKILIÇ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error: Kopyalamak Yasaktır !!

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL